Тема. Урок узагальнення та систематизації знань за темою «Українські землі в першій половині XVIІ ст.»
Мета: ми повинні сьогодні узагальнити набуті знання з даної теми.
Вміти аналізувати , порівнювати , співставляти історичні події,факти.
Застосовувати історичну термінологію та хронологію.
повторити та узагальнити матеріал теми, а саме: соціально-економічний розвиток українських земель, становище українського козацтва, церковне та культурне життя на українських землях в першій половині XVIІ ст.;; розвивати в учнів уміння аналізувати та узагальнювати матеріал, робити висновки, удосконалювати навички роботи з історичними джерелами.
Основні поняття: «соціально-економічний розвиток», «національно-визвольний рух», «культура»,козак,унія,зимівники,клейноди.
Обладнання: картки з документами та завданнями.
Тип уроку: урок-змагання.
Вступне слово вчителя.
Україна – це наша земля, рідний край, наша країна з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею, і зрозуміло, мудрими, талановитими людьми. Це велика держава, і живуть у ній різні люди. І нам небайдужа доля ношої держави
Епіграф уроку. «Майбутня доля нашого народу залежить від Вас,
тому треба вчити і знати історію свого народу»
М.Грушевського
Хід заняття
Цей урок є незвичайний, бо проходить він у вигляді змагання двох команд. Так само, як і в попередньому випадку, клас ділиться на дві групи. Можна використати принцип: Зима, , Літо або Перший, Другий та ін. Поки діти займають свої місця, учитель нагадує їм правила гри.
На уроці учні працюватимуть у групах, урок буде проходити у вигляді змагання між ними;
1. Командам буде запропоновано шість конкурсних завдань, за які будуть нараховуватися бали. За кожне завдання дається певна кількість балів.
2. Якщо якийсь учень не буде працювати, то з команди в кінці уроку знімається один бал, якщо два учні — то два бали і т. ін.
3. За кожне порушення правил гри з команди знімається один бал.
4. За кожне доповнення команда отримує додатковий бал.
5. Учні з команди-переможниці отримують у кінці уроку оцінки, на один бал вищі від зароблених.
6. Перемагає та команда, яка отримає більшу кількість балів.
Далі обираються командири, які повинні в кінці уроку виставити оцінки членам своїх команд. Ці оцінки будуть узгоджуватися з учителем.
Завдання 1. « Хронологічне дерево »
Для проведення цього конкурсу вчителем заздалегідь готується плакат у вигляді дерева, до якого прикріплюються листочки, з внутрішнього боку яких знаходяться дата по даній темі.
1.1485-Перша згадка про козаків
2.1569-Люблінська унія
3.1556-1561-Пересопницька Євангелія
4.1586 Братства Успенське Львівське
5.1582-Григоріанський календар
6.1596-Берестейська унія
7.1556- заснування фортеці на о.Мала Хортиця
8.1577-похід Івана Підкови
9.1591-1593-повстання Криштофором Косинським
10.1595-1596-Повстання Матвія Шаули,Лободи,Северина Наливайка
11.1574-видання І.федором Апостола,Букваря
12.1581-Острозьку Біблію І.Федором в Острозі
13.1616-похід на Кафу
14.1618-Деулінське перемир я
15.1621-Хотинська війна
Історична Задача
Скільки минуло часу від першої згадки козаків та Хотинської війни
Скільки минуло часу від Заснування Першої Січі на о.Мала Хортиця до сьогодення.
Завдання 1. «Кращий знавець карти»
Команди отримують завдання, яке передбачає знання карти. Від кожної команди відповідає один учень. За правильну відповідь командам нараховується три бали.
1-а команда. Показати на карті українські землі, які увійшли до складу Речі Посполитої після Люблінської унії 1569 р. Який адміністративно-територіальний устрій був запроваджений на цих землях?Воєводства 6
2-а команда. Показати на карті де територія козаків . Доба героїчних походів.
Завдання 1. «Історичний марафон»
Команди називають по черзі терміни, які стосуються даної теми, і пояснюють їх.
Наприклад:
1.Cхизматик-
2.Магнати
3.Зимівники
4.Єзуїти
5.Реформація
6.Братства
7.Січ
8.Козак
9.Річ Посполита
10.Кіш
11.Клейноди
12.Курінь
Козацька піхота
13.Козацька розвідка
14.Козацька зброя
15.Козацький флот
16.Козацька реформа
17.Реєстер
18.Унія
19.Арсенал
20.Козак
Завдання 3. «З глибини віків»
. Цей конкурс передбачає роботу учнів з історичними джерелами. Максимальна оцінка за цей конкурс — 5 балів. Кожна команда отримує текст документа, який вона повинна проаналізувати і дати відповідь на запитання. На підготовку завдання дається одна хвилина.
• Про яку з причин виникнення козацтва йдеться у вашому документі? Свою відповідь аргументуйте.
1-а команда
Видатний український мислитель Станіслав Оріховський-Роксолан у трактаті «Напучення польському королю» 1543 р. писав: «Доки ти живеш у Краківському замку, люд Русі гине. Та ще й як гине! Цього без сліз і розповідати неможливо: ніхто людей не захищає, ніхто не боронить; міста попалено, фортеці зруйновано; багатьох славних лицарів посічено або забрано в полон; немовлят порубано, літніх — повбивано, дівчат зґвалтовано прилюдно, жінок збезчещено на очах у чоловіків, молодиць пов’язано й забрано разом із реманентом і худобою, так що нема чим і землю обробити. Жах і смуток всюди по полях і в оселях наших».
2-а команда
Польський дипломат та історик Самуїл Грондський щодо виникнення козацтва зауважував: «Ті з русинського (українського) народу, які... не хотіли тягнути ярмо й терпіти владу місцевих панів, йшли в далекі краї, тоді ще не заселені, і набували собі право на волю.., засновували нові поселення і, щоб відрізнятись від підданих, залежних від панів, стали називати себе козаками».
3-я команда
Венеціанець Д. Ліппомано, який у 1575 р. побував із дипломатичною місією в Польщі, писав: «Нещасні селяни, вилучені з-під опіки закону й віддані на сваволю панів, перебувають у найжалюгіднішому стані, бо пани можуть розпоряджатися їхнім господарством і навіть життям як їм заманеться, а селянин у жодному суді не може знайти ніякого захисту».
Завдання 4. «Склади розповідь»
Командам роздаються картки з ключовими словами. Учні повинні вгадати, про яку подію йдеться, а потім скласти про неї розповідь. При цьому під час відповіді повинні працювати всі члени команди (кожен із учнів по черзі говорить по одному реченню, а в цілому повинна вийти зв’язна послідовна розповідь). При оцінюванні цього конкурсу враховується побудова самої розповіді, чи була вона послідовною, змістовною, повною, з’ясовується, чи працювали всі члени команди. Максимальна оцінка за цей конкурс шість балів. У першому випадку йдеться про Хотинську війну, в другому — про Куруківську угоду, у третьому — про «Ординацію Війська Запорізького».
Картка № 1
• Хотинська фортеця;
• Петро Сагайдачний;
• Яків Бородавка;
• 40-тисячне козацьке військо;
• Польща і Туреччина;
• мирний договір.
Картка № 2.
• 10 січня 1569,1липня 1569 р.;
• сейм;
•Унія
Річ Посполита.
Завдання 4. «Портретна галерея»
Учитель роздає на парти кожній команді по три портрети відомих історичних діячів в Україні в другій половині XVII ст. Учні повинні не тільки вказати, хто зображений на цих портретах, а й дати характеристику цим діячам й охарактеризувати значення їх діяльності для України.
Завдання 3. «Словесний теніс»
Команди обмінюються запитаннями з теми «Козацькі звичаї. Військова майстерність козаків». Все це відбувається дуже швидко. Одна команда швидко ставить запитання, інша — дає швидку відповідь без обдумування. Вони працюють за схемою:
1) перша команда ставить запитання другій, та відповідає, потім одразу ж ставить запитання третій, та відповідає;
2) далі друга команда ставить запитання першій і третій;
3) третя команда ставить запитання першій і другій і т. ін., але необхідно стежити, щоб кожна команда поставила однакову кількість запитань і дала однакову кількість відповідей;
4) словесний теніс приблизно триває 5–7 хвилин.
Перед початком «тенісного» змагання учитель дає хвилину на підготовку і наголошує, що запитання повинні бути конкретні й передбачати точні відповіді на них. Максимальна оцінка за цей конкурс 6 балів. До речі, враховується і те, як і які запитання поставили команди, і те, як вони відповідали на запитання своїх суперників.
Завдання 4. «Вгадай героя»
Учитель зачитує розповіді про історичних осіб, а учні повинні вгадати, про кого йдеться. Яка команда швидше дасть відповідь, та й отримує бали. За кожну правильну відповідь нараховується один бал, а якщо команда ще й доповнить розповідь про даного героя, то отримує ще два бали.
1. Походив із давнього українського князівського роду. Замолоду покинув батьківський дім задля лицарської слави. Рано виявив хист полководця. У 1550 р. призначено старостою черкаським і канівським. Затим він отримав посаду прикордонного стражника на Хортиці. Там, на Малій Хортиці, за його ініціативою запорожці збудували фортецю.
(Дмитро Вишневецький)
2. Своє прізвище отримав за надзвичайну силу, бо не просто гнув підкови, а ламав чи розривав їх, наче папірці. У 1577 р. здійснив похід до Молдавії, де й став молдавським господарем. Схоплений поляками у 1578 р., страчений у Львові.
(Іван Підкова)
3. За походженням він був дрібним шляхтичем з Підляшшя. Дістав серед січового товариства ім’я «заслуженого козака». Неодноразово виявляв мужність у боротьбі з татарами. Був гетьманом реєстрового козацтва, за службу отримав маєток, який у нього відібрав Януш Острозький. Обурений цим вчинком, він підняв козаків на повстання.
(Криштоф Косинський)
4. Уродженець міста Гусятин на Поділлі. Здобув освіту в Острозькій академії, де викладав його брат. Брав участь у морських походах козаків проти турків та татар. За наказом брацлавського старости Калиновського у нього відібрали маєток і закатували його батька. Згодом він полишає службу, створює збройний загін козаків і піднімає повстання у 1594 р.
(Северин Наливайко)
5. Видатний український політичний і культурний діяч. Володів великими маєтностями на Волині, Київщині, Поділлі та в Галичині. Бувстаростою Володимир-Волинським, воєводою київським і з 1569 р .сенатором. Одна з найбільш впливових постатей XVI ст., послідовно захища в політичні права українців. Був одним з лідерів опозиції, яка не підтримувала укладення Люблінської унії. Виступав за те, щоб Україна увійшла на рівних правах з Польщею та Литвою до нового федеративного державного утворення. У 1576 р. у своєму маєтку заснував школу, яка дорівнювалася до вищих навчальних закладів.(Костянтин Острозький)
6. Видатний друкар і книговидавець. Працював у друкарні в Москві, потім у друкарні білоруського магната Г. Хоткевича. Останні роки працював на Україні, де видав перші друковані книжки «Апостол» і «Буквар». Заснував Острозьку друкарню, де під його керівництвом надруковано Острозьку Біблію.
(Іван Федорович)
Завдання 6. «Розв’яжіть кросворд»
Кожній команді на окремій картці даються однакові кросворди, які вони повинні розв’язати протягом п’яти хвилин. За кожне правильно відгадане слово нараховується один бал.
У цьому кросворді всі слова починаються з літери В:
1. Друге ім’я Костянтина Острозького. (Василь)
2. Український ляльковий театр. (Вертеп)
3. Територія України, де знаходилися володіння князів Острозьких, Заславських, Любомирських, Збаразьких, Корецьких, Вишневеньких, і Чарторийських. (Волинь)
4. «Устав на ___» — свого роду реформа Сигізмунда II Августа. (Волоки)
5. Місто в Україні, де було відкрито католицький колегіум. (Вінниця)
6. Збірник «О __ чад», який вийшов 1609 р. у друкарні Львівського братства. (Воспитанії)
7. Князівська родина, яка володіла рядом маєтків з центром у Лубнах на Лівобережжі. (Вишневецькі)
8. Польський король, який видав у 1632 році «Пункти заспокоєння обивателів грецької віри». (Владислав)
9. Турецька фортеця, по якій козаки завдали удару у 1606 р. (Варна)
10. Сейм, на якому було зрівняно у правах православну і католицьку шляхту(Віленський)
Завдання 6. «Розв’яжи кросворд»
Командам пропонується розгадати абсолютно однакові кросворди.
На це їм надається час 6–7 хв. За кожне правильно розгадане слово команда отримує один бал. Кросворд на окремому листочку отримує кожна команда.
1. Місто, в якому в 1569 р. було підписано унію про об’єднання Польщі та Литви в єдину державу. (Люблін)
2. Керівник повстання 1594–1596 рр. (Наливайко)
3. Польський королевич — Ян __ , йому ми завдячуємо першою згадкою у 1489 р. про козацтво. (Ольбрахт)
4. «Рухома фортеця» або козацький __ . (Табір)
5. __ Посполита. (Річ)
6. Козацький човен. (Чайка)
7. Турецька фортеця __ -Кермень. (Аслам)
8. Великий землевласник. (Магнат)
9. Житель Османської імперії. (Турок)
10. Каплиця __ — пам’ятка Львівської архітектури. (Кампіанів)
11. Адміністративно-територіальна одиниця Речі Посполитої. (Воєводство)
12. Твір Гійома Боплана «__ України». (Опис)
13. Військова казна козаків. (Скарб)
14. Один із козацьких символів. (Бунчук)
15. Вільна людина. (Козак)
16. Ставка, резиденція. (Кіш)
17. Козацька зброя. (Шабля)
18. Син Василя-Костянтина Острозького. (Януш)
19. Український першодрукар — __ Фіоль. (Швайпольт)
20. Мистецтво підготовки та проведення військових операцій. (Тактика)
Наприкінці уроку вчитель підбиває підсумки змагання. Підраховуються зароблені командами бали й оголошується переможець. Разом з командирами команд учитель виставляє оцінки учням за роботу на уроці.
Висновок
Отже на сьогоднішньому уроці ми з вами досягли мети ви справді знаєте минуле,вчите історію свого народу і ви гідні гарного майбутнього, ви достойні патріоти своєї держави України.І ми у Вас віримо
1.Шукай, не зупиняйся
2.Іди вперед,не оглядайся
3.Сумнівайся і виправляйся
4.Помиляйся,але кайся
5.Удосконалюйся,навчайся
6.І не спіши, і не гайся
7.Любити людей старайся
8.Від зла завжди ти відвертайся
9.Добру лише і Богу поклоняйся.
Наприкінці уроку підбиваються підсумки змагання, оголошується команда-переможець, разом з командирами команд учитель виставляє оцінки за роботу на уроці.
Домашнє завдання
Повторити тему «Українські землі у першій половині ХVІІ ст.», підготуватися до тематичного оцінювання.
—————